Obejrzyj ...

Społeczności

Białczańśki na FB: eduJA na FB: Premiere Multimedia na FB:

 

A A A

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Krany, guziki, sznurowadła, czyli słów kilka o (nie)sprawności manualnej

Z łazienek niemal zniknęły baterie z pokrętłami. W garderobie dziecięcej zdecydowanie rzadziej pojawiają się ubrania z guzikami. W domowych meblach coraz mniej jest drzwiczek zamykanych na klucz. Wiązane buty u przedszkolaka to rzadkość…
Przykładów rozwiązań ułatwiających życie w zakresie wykonywania czynności manualnych, można byłoby wymieniać wiele - to naturalne w czasach wiecznego pośpiechu, ale korzystając z nich warto pamiętać także o następstwach owej wygody – mniejsza sprawność dłoni, nadgarstka i palców. Konsekwencją tego są występujące później u dzieci trudności grafomotoryczne objawiające się niechęcią do rysowania i pisania, męczliwością ręki, nieprawidłowym trzymaniem ołówka, kredki czy długopisu, złym naciskiem narzędzia pisarskiego, niekształtnym pismem, wolnym tempem wykonywania czynności, trudnością w skupieniu uwagi podczas pisania, unikaniem prac pisemnych. To z kolei spowalnia pracę na lekcji, wydłuża odrabianie prac domowych, rozprasza na klasówkach, wprowadza dodatkowy stres na egzaminach - w rezultacie pogarsza sytuację szkolną ucznia.

Z relacji wielu terapeutów i nauczycieli, a również z mojego doświadczenia pedagogicznego, wynika niestety, że duża część dzieci ma kłopoty z wykonywaniem czynności manualnych (zwłaszcza precyzyjnych) i wymaga usprawniania rąk. Odkręcanie i zakręcanie tradycyjnych kranów z kurkami, zapinanie i rozpinanie guzików, przekręcanie klucza, wiązanie sznurowadeł to czynności, które doskonale ćwiczyły rączki każdego małego dziecka, zapobiegając wielu późniejszym problemom. Maluchy wykonywały te czynności manualne, bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju motoryki małej, wielokrotnie każdego dnia, ponieważ związane są one z samoobsługą i codziennym funkcjonowaniem. I tak, mimochodem, ćwiczyły swoje ręce – usprawniały nadgarstek, dłoń i palce - to bardzo istotne w kształtowaniu umiejętności każdego dziecka, a zwłaszcza tego, które przygotowuje się do szkoły.

Czasem trudno jest zrezygnować z niektórych udogodnień i wprowadzić od razu wszystkie zmiany, ale zachęcam do działania. Dlatego moje hasło brzmi: ubranie z guzikami dla każdego dziecka. I niech to będzie np. ubranie sobotnie, kiedy nie spieszymy się i dziecko powolutku, lecz samodzielnie pozapina guziki. Koniecznie pochwalmy je za to!
Uwaga – na początek guzików nie powinno być jednak zbyt wiele i nie powinny być zbyt małe.

Custom

Produkt na dziś

Tabliczka mnożenia:

  • Interaktywna tabliczka mnożenia
  • Pomoc dydaktyczna
  • Pomoc terapeutyczna
  • Ćwiczenia samodzielne
  • Graficzna reprezentacja czynników
Custom

Lektura na dziś

Przygody Białczańskiego:

  • W Alpach
  • Pantograf
  • Białczański i górale
  • Białczański na Helu
  • Duży i okrągły